Libor Rouček přijal pozvání na první poprázdninový Čaj o páté nesoucí podtitul “Evropská unie a její význam pro nás”. Pan Rouček hovořil o historickém i současném vývoji v Evropském parlamentu i dalších institucích Evropské unie, které poznal jako místopředseda EP. Dále hovořil o významu federativních prvků, které považuje za důležité pro další vývoj, avšak národní státy a jejich vlády se stále obávají slova “federace”.

“Mnoho občanů EU se obává federalizace Evropy, považují to za jakousi centralizaci. Problém ale je, že nebude-li intergrace směřována k federaci, tedy poměrně volnému svazku národních států, může další integrační vývoj nabrat kurz k útvaru, který bych se nebál přirovnat k unitárnímu státu, což by byl konec sjednocení Evropy.” řekl bývalý poslanec Evropského parlamentu.

“Evropská unie potřebuje společnou měnovou a fiskální, zahraniční a obrannou politiku. A je jedno, zda to budeme nazývat federací či nikoli.” pokračoval Libor Rouček.

V diskuzi se otevřelo mnoho témat, od nábožensko-bezpečnostní krize v arabském světe, přes z toho plynoucí imigrační vlnu v Evropě až po ekonomické problémy Řecka či stále kritickou situaci na Ukrajině.


Antonín Homola