Ve středu 23. dubna 2015 přijal pozvání Mladých lidovců Prahy a Středočeského kraje  na Čaj o páté předseda KDU-ČSL, místopředseda vlády a předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavel Bělobrádek. Tématem tohoto setkání bylo „Je věda opravdu prioritou?“

Měla by se oddělit tématika základního a středoškolského vzdělávání od vysokoškolského a je k tomu potřeba nové ministerstvo nebo postačí vznik Rady pro vysoké školy? Jak vyřešit problém chybějících lidí v průmyslu? Které z výzkumných oborů jsou excelentní a zasloužili by si vyšší finanční podporu? Jak přesvědčit mladé lidi, aby studovali to, co je potřeba a ne to, co je baví? Jak napomoci inovačnímu potenciálu českého průmyslu přenášet výzkum do praxe? Jak posoudit kvalitu vědců a konkrétních výzkumů, na základě kterých by měly být rozdělovány finanční prostředky? Má logiku grantový systém z hlediska kontinuity výzkumu? Jak motivovat firmy, aby více spolupracovaly s českými vědci? Je řešením cílená investice do určitých odvětví? Jak si udržet špičkové vědce ve výzkumu a vývoji?

Na všechny tyto otázky jsme se s panem Bělobrádkem snažili najít ve středu večer odpověď. Příští středu 6. května 2015 budeme mít tu čest přivítat na Čaji o páté ministra zemědělství, poslance a 1. místopředsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku. Pokud Vás zajímá hospodářský růst, nevyužité příležitosti a efektivní státní správa, jste vřele vítáni.

Bělobrádek-1024x682

Zuzana Procházková

1. místopředsedkyně Mladých lidovců Prahy a Středočeského kraje

Tel.: +420 732 822 388

Email: praha@mladilidovci.cz