Ve čtvrtek 4. února se zástupci Mladých lidovců v čele s místopředsedy pražské a středočeské krajské organizace Tomášem Ryzou a Janem Martinkem zúčastnili natáčení pořadu „Máte slovo“, ve kterém podpořili pana místopředsedu KDU-ČSL Jana Bartoška. Hlavním tématem debaty byla otázka po referendu o setrvání nebo vystoupení z Evropské unie.

Mám-li celou situaci popsat z pohledu diváka, je třeba začít uvedením do natáčecího sálu. Před samotným vysíláním jsme asi čtvrt hodiny čekali – během této neformální čtvrthodinky diváci napříč názorovým spektrem žertovali a snažili si všelijak ukrátit dlouhou chvíli. Mírná nervozita byla znát na obou stranách, ale nakonec jsme se dočkali samotného vysílání.

Obě strany postupně prezentovaly své pozice. Ačkoliv původní otázka mířila na členství v Evropské unii, poměrně záhy se debata stočila též na uprchlickou krizi. Z celé debaty mne velmi zaujal poukaz odpůrců členství v EU na silnou vyjednávací pozici KDU-ČSL: „Strana, i když má málo poslanců, přesto může mnohé vyjednat“. Tento argument byl použit jako podpůrný pro vystoupení z EU – podle diskutéra bychom si i tak byli schopni vyjednat dobré podmínky. Spolu s dalšími zastánci členství ovšem musím s tímto argumentem nesouhlasit – silná pozice lidovců je umožněna právě proto, že jsou součástí vlády, tedy jsou uvnitř – nikoliv venku, a proto také mají daleko větší možnost ovlivnit rozhodování o státu než strana, která je v opozici – analogicky tedy stát, který není součástí EU.

Celkově mne velmi překvapil klidný průběh celé akce. Domnívám se, že osvětové diskuse nad tímto i dalšími tématy jsou nesmírně potřebné, neboť hlavním oponentem není jedna nebo druhá názorová strana, ale iracionální strach, živený polovičatými informacemi. A to je, naneštěstí, velká slabina celého formátu tohoto pořadu, neboť šíře tématu neodpovídá času, který je dán k dispozici pro věcnou debatu, podloženou argumenty.

 

Jan Martinek,

místopředseda ML Praha a Středočeský kraj